Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
264 0

Kredi kartı nakit çekme neden kapatılır? Kredi kartınız geçmiş dönem borçlarınız yüzünden tarafınızın nakit avans çekimine blok koyabilir. Bu süreci düzeltmek için öncelikli olarak dönem borcunuzu kapatarak başlamalısınız. Sitemiz içerisinde sürecin devamına ulaşabilirsiniz.

 Kredi kartı nakit çekime neden kapatılır sorusu son zamanlarda banka müşterilerinin sıklıkla öğrenmeye çalıştığı konuların başında yer alıyor. Ancak süreç içerisinde bankaların müşterilerine sunduğu ödeme yöntemleriyle ilgili meydana gelen gecikmelerin sonucunda bankalar nakit avansa blok koyabiliyorlar. Ülkemizde her dört kişiden üçünün kredi kartları varken, kullanan her iki kişiden birisi de kartı mağduriyeti yaşamaktadır.

Bilinçsiz kullanımın sonucunda imzalanan poliçelerde yer alan haklarına uygun olarak bankalar da sizin kullanım alanlarınızı kısıtlayabilmektedirler. Zaman içerisinde ödeme durumunuz tamamen gecikirse yasal işlemler başlatılır ve tarafınıza haciz de gönderilebilir. Kredi kartı nakit kullanıma kapatılması ne demek sorusuna ve bankacılık hakkında daha fazlasına sitemizde olan başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartım Ne Zaman Açılır?

Kullanıcılarımızdan birisi, kredi kartı nakit avans çekemiyorum şikayetinde bulunarak yorumlarda konuyu bize iletti. Öncelikli olarak kredi kartınızın nakit alışverişine neden kapatıldığını tam olarak müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubeye giderek öğrenebilirsiniz.

kredi kartı nakit çekime neden kapatılır

Eğer bir yıl içerisinde kredi kartı borcunuzun ödemeniz gereken tutarın asgari tutarını üç kez ve daha fazla şekilde yatırırsanız, kartınız nakit avansa kapatılır. Bunun sonucunda kredi notunuzun olumsuz etkilendiğini de eklemek durumundayız. Bu sürecin ardından yapacağınız kredi başvurularınız olumsuz yanıtlanacaktır. Sizler için süreci lehinize çevirebileceğiniz alternatifleri yazımızın devamında açıkladık.

Nakit çekime kapatılan kartla alışveriş yapılır mı diye merak ediyorsanız da eğer, evet yapılabilir. Bu durum sadece sizin nakit çekiminize mani olur. Eğer tekrar kartınızı nakit çekime açmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit, bankanıza olan mevcut borcunuzun tamamını kapatarak sicilinizin temizlenmesi için güvenli bir kart kullanımına geçmelisiniz. Sicilinizi temizlemeniz de yaklaşık olarak üç ay ila altı ay arasında olan bir süreci kapsamaktadır. Eğer borcunuzu kapatmakta zorluk çekiyorsanız, nakit avansa tekrar kartınızı açtırmanız daha uzun bir süreç alacağını üzülerek size belirtmek zorundayız.

Kredi kartı nakit çekim kısaltması, nakit avanstır. Kredi kartınızın nakit avans için belirli günlük limitleri de bulunmaktadır. Eğer her çekiminizde limit üzerinden olan yüzdelikte, tamamını çekiyorsanız ve ödemelerinizi geciktiriyorsanız da bu da sizin kredi notunuzu olumsuz etkileyerek kartınızın nakit avans çekimine kapanmasına yol açabilir.

Nakit Avansa Kapatılan Kart Ne Zaman Açılır?

Nakit avansa kapalı karttan para çekme yöntemleri ise çok basit bir yoldur. Çevrenizde olan esnaf bir tanıdığınızdan, masrafları ve komisyonu ödemek şartıyla alışveriş yapar gibi post cihazından sizin kredi kartınızla belirli tutar çekilir. Örneğin evinizin yakınında olan markete giderek, market sahibiyle anlaştığınızı varsayalım. Market sahibine 500 Türk Lirası tutarında bir rakama ihtiyacınız olduğunu söylüyorsunuz.

kredi kartı

Bankalar, esnaflardan yapılan alışverişlerin %4’ünü çekmektedirler. %6 da siz komisyon olarak market sahibine para verdiğiniz taktirde totalde %10 daha fazla para vererek nakit olarak iş yeri sahibinden bu parayı çekebilirsiniz. Totalde 550 Türk Lirası ödeyerek en kötü ihtimalle 500 Türk Lirasını nakit olarak alabilirsiniz. Bazı işletmeler bu tür durumlardan kazanç elde etmek için taksitle alışveriş fırsatı da vererek bir nevi kredi kartı limitiniz kadar size kredi imkanı da sunmuş oluyorlar. Kredi kartı nakit çekime neden kapanır konusunu sitemiz içerisinde inceledik.

Nakit Avansa Kapalı Karttan Para Çekme Yöntemleri

Kartınızın asgari ödeme tarihini geçirmenizin ardından nakit çekimlerinize sınırlama getirilmesi bankacılık mevzuatı gereği olan bir husus. Kartınız çekime kapatıldıktan sonra para ihtiyacınızı karşılamak isterseniz bu kaynağınız kredi kartınız olmayacaktır. Çünkü nakit çekim imkanınız yoktur. Fakat kredi kartlarını nakite çevirme yolları da bulunuyor. Bu yollardan birisi yaptığınız alışverişi nakite çevirmektir. Örneğin internetten kartınız ile ödeme yaparak alacağınız altını kuyumculara satarak nakite çevirebilirsiniz. Altın alımlarında taksitlendirme imkanları geçtiğimiz dönem son bulmuştu. Bu nedenle alacağınız altını da peşin fiyatına almanız gerekiyor.

Kredi kartı nakit çekime neden kapatılır ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma