Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kredi ve Kredi Kartı Borçlarına İlişkin Sicil Affı

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarına İlişkin Sicil Affı

Aydin Duran Aydin Duran -
153 0

2017 yılında çıkarılan kredi sicil affı sonrası yaklaşık 12,5 milyon kişi bu durumdan etkilendi. Bu aşamada çıkan af ile şartlar, kimlerin yararlanacağı gibi hususlarda ayrıntılarıyla belli olmuştu. Güncel olarak kredi ve kredi kartı borçlarına ilişkin sicil affı son ekonomik nedenlerden dolayı beklentiler arasına girdi. Güncel olarak politika kararlarında af söz konusu olmasa da atılacak adımların kısa süre içinde atılması vatandaşlar ve esnaf tarafından istenilenlerden.

Kredi Kartı Sicil Affı

Corona salgını ile durma noktasına gelen ekonominin canlanması, borcu ödenmeyen banka borçlarının kişi ve şirketlerce ödenmesinin sağlanması amacıyla sicil affı çıkarılmıştı. Üç yıl gibi bir süre geçmesine karşın son dönemde virüs salgını nedeniyle işlerini göremeyen esnaf ve çalışamayan kesim borçların birikmesine ve ödenemez haline gelmesine neden oldu. Bu aşamada devlet bankalarınca destek kredileri verilmiş olsa da milyonlarca kişinin kullandığı kredilerin taksit ödemeleri de bu ay itibariyle başlayacak. Bu durumda kirasını, faturalarını, SGK borçlarını ve vergisini ödeyemeyen tüketici ve esnafı başlayacak kredi taksitleri ile daha zor bir süreç başlıyor. Bu nedenle özellikle esnafın beklentisi fazla. Vergi borcu ertelenmesi, SGK borcu ertelenmesi yada silinmesi gibi beklentiler mevcut. Kredi Sicili Bozuk Olan Esnafa Kredi verilecek mi başlıklı makalemizde de bu konulara değinmiştir. Ancak güncel olarak meclise alınmış bir af söz konusu değil.

Kredilere Ait Sicil Affı

Kredi sicil affı ile ilgili yapılacak olan düzenleme Resmi Gazete de yayımlanması ile yürürlüğe giriyor. Fakat afla ilgili bir adım atılmış değil. Beklentiler bu şekilde olsa da kredi ve kredi kartı borçlarına ilişkin sicil affı ile ilgili bir çalışma ve açıklama bulunmuyor.

Af çıkar mı? Çıkarsa şartları ne olacak? Kimler sicil affından yararlanacak soruların başını çekiyor. 2017 yılında çıkarılan af ile borcu olan kişilerin altı ay içerisinde borçlarını kapatması istenmişti. Ayrıca yapılan düzenleme de banka kredi borçlusu ve kredi kartı borçlusunun yanında karşılıksız çek ve protesto edilmiş senetler ile kişi ve şirketleri de kapsıyordu. Önümüzdeki süreçte banka kredi sicil affı çıkacak mı sorusunun cevabını hep beraber bulacağız. ,

Kredi Sicil Affı Neden Çıkarılıyor?

Bankalar her ne kadar af söz konusu olsa da kredi ürünlerini vermekten kaçınabiliyor. Ayrıca kredi sicili nedeniyle yasaklı olan konumdaki kişilere kredi veren banka ve banka personelleri ile ilgili olarak cezai işlem söz konusu ediliyor. Ancak af söz konusu olduğu zaman bu cezai işlemde yapılmasının önüne geçiliyor.

Bankalara olan borçlarından dolayı kredi alamaz duruma gelen esnaf ve tüketicilerin tekrar kredi alabilmesinin neredeyse tek yolu olan kredi sicil affı çıkarılması halinde sitemizden ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma