Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ziraat İnternet Bankacılığı Fatura Ödeme Limitleri

Ziraat İnternet Bankacılığı Fatura Ödeme Limitleri

Aydin Duran Aydin Duran -
9 0

Ziraat internet bankacılığından çok rahat bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin su elektrik, doğal gaz gibi kişisel ödemelerinizi de gerçekleştirebileceğiniz online bir işlemdir. Ancak bankaların ticari kaygıları nedeni ile limitler dahilinde yapılmasına olanak verilir. İstediğiniz faturayı ödeme olacağınızın olduğu gibi faturalarda bir limit söz konusudur. Buradaki limit ise ödeme tutarından ziyade fatura adedi ile sırlı.

Fatura Ödeme Limiti Ne Kadar?

Ziraat bankası internet bankacılığı üzerinden fatura ödeme limitleri ticari ve bireysel olarak değişiyor. Bu limitin nedeni ise bazı kişilerin farklı kişilere ait belli bir meblağ karşılığında yapması neden olarak gösterilebilir. Bireysel kullanıcı olan kişilerin en az 30 adet fatura yapılmasına olanak veriliyor. Sayının otuz olmasında limitin bir önemi yoktur bir TL de olabilir 1 milyonda olabilir. Önemli olan bireysel kişilerin bu durumu ticarete çevirmemesidir. Aksi takdirde haksız kazanç elde ettikleri saptanmaktadır. Yani limiti 30 fatura olarak belirlemiştir onun dışında ziraat internet bankacılığından bir ödeme gerçekleştirilemez.

Kurumsal ve ticari müşterilerin fatura ödeme limitleri

Bireysel ödemede 30 adet ile sınır koyan ziraat bankası kurumsal müşterilerinin limitini daha fazla olması için iki katına çıkarmıştır yani bunun kıtası 70’tir.

Kurumsal müşteriler kendi faturalarını yada farklı kişilerin faturalarını 70 kez ödeyebilirler. Onun dışında faturanın ücreti ile ilgili herhangi bir ücret limiti söz konusu değildir.

Ziraat bankası ATM limitleri ile para çekme ve yatırma belli bir tutar üzerinden yapılabiliyorken bu tutarlar faturaların tutarları dikkate alınmıyor. Aksine yatırdığınız faturanın adet sayısına bakılmaktadır.  Bireysel müşteriler aylık 30, kurumsal müşterilerine 70 fatura ödeme halkına sahiptir.

Faturaları Bankadan Ödemek Zorunlu Mudur?

Fatura ödemelerini bankalardan yapılması gerektiğine dair zorunluluk bulunmaktadır. Bu zorunluluğu banka tamamen bunu kayıt dışı yapılabilecek işlemleri önlemek için yapmaktadır. Maliye bakanlığı bu gibi olasılıkları önlemek için ödemelerde 7 bin TL yi aşan tüm ödemelerin bankalar yada finans kuruluşları ile PTT yoluyla yapılmasını zorunlu kılmıştır.  Bu zorunluluk 2003 yılından bu yana devam etmektedir. 13 yıldır yürürlükte olan bu uygulama fatura olan uygulama fatura olmak zorunda olan kişiler kapsamına girer.   Vergiden muaf bir esnafsanız birinci ve ikinci sınıf tüccarsınız , serbest meslek erbabı olarak faaliyetteyseniz basit usulde vergi ile çalışıyorsanız bu kapsam içerisindesiniz demektir.

Ziraat Bankası Fatura Ödeme

Ziraat bankası para çekme ve yatırma limiti?

Ziraat internet bankacılığından para çekilebileceği gibi ATM lerden de para çekebilirsiniz. Bunun için ziraat bankası günlük bir miktar ile belirlenmiştir. Bu miktar 5.000 TL dir. Gece 00.00 da başlayıp ertesi gün 00.00 da yenilenir. Bireysel olarak bu miktarı bankaya başvuruda bulunup limitinizi arttırabilirsiniz fakat bankalar genel olarak bir artırım yapmazlar. Kartsız para çekmekte aynı 5.000 TL

Okunmalı : Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır