Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Avukata Düşen (verilen) Banka Borçlarını Taksitlendirme Yapılandırma

Avukata Düşen (verilen) Banka Borçlarını Taksitlendirme Yapılandırma

Aydin Duran Aydin Duran -
191 0

Bankaların tüketiciye sunduğu banka hizmetlerinin önceliğini krediler kapsamaktadır. Tüketici, Taşıt, Konut Kredisi, Ek hesaplar gibi kullanılan bankacılık ürünlerinin vadesi geldiğinde de ödenmesi esastır. Ancak bu ödeme yapılmadığı takdirde belli zaman sonra banka alacağını tahsil etmek üzere yasal takip başlatma yoluna gider. Bu aşamadan önce banka alacak dosyasını vekili olan avukatlara gönderir. Bu noktadan itibaren avukatlar alacakların tahsili için son bir çaba sarf eder. Bu çaba da sonuçlanmadığı takdirde icra ve haciz durumları başlar. Ancak  kişilerin en mantıklı adımı söz konusu vekil konumundaki avukatlar ile pazarlık ve anlaşma yoluna giderek söz konusu borçların taksitlendirilmesi ve yapılandırılması yoluna gitmesidir.

Banka Borçları Avukata Ne Zaman Devredilir?

Bankalardan almış olduğunuz borç paraların ödeme tarihleri ve vadeleri bulunur. Bu vade içerisinde ödenmesi esastır. Ödenmediği takdirde bankalar alacaklarının tahsili için farklı adımlar uygular. İlk aşama SMS ve telefon yoluyla borcun ödenmesi için bilgilendirme mesajlarıdır. Ödememe durumu 15-20 gün aralığına ulaştığı zaman bankalar borçluya borcun ödenmesi için yazılı tebligat gönderir. Bu durum varsa kefil içinde geçerlidir. Bu aşamadan sonra ödememe durumu devam etmesi ve sürenin 90 gün ile üç ayı bulması halinde bankalar borç dosyasını avukatlara yönlendirir. Bu aşamandan sonra muhatabınız avukatlar olur.

Borç dosyam Avukatta Ne Olur?

Alacaklı olan banka borç dosyanızı avukatlara yönlendirmişse buradan sizlere mutlaka iletişim sağlanacaktır. Avukatlar yada hukuk bürolarınca söz konusu dosyasınız hakkında size bilgi verilir ve ödenmemesi halinde cebinizden çıkacak olan miktarlar söylenir. Burada ödenmemesi halinde de haciz ve icra ile söz konusu alacağın tahsil edileceği belirtilir. Genel amaçlı olarak avukatlar ve çalışanları alacağın tahsili için kişileri korkutma yoluna gidebilir. Bu durum biraz psikolojik bir aşamadır. Teknik olarak avukatlar ile tekrar anlaşarak borcunuzu taksitlendirme yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Ancak burada yapacağınız sözleşmeler ile vereceğiniz taahhütler ileriki zamanda ödememe durumunun devam etmesi ile hapis cezası alma yoluna kadar gidebilir. Bu nedenle vermiş olduğunuz taahhütlere uyulması enzem bir husustur.

Verilen Taahhüte Uyulmama Durumu

Borcunuz ile yapılandırma ve taksitlendirme söz konusu edilemediyse avukatlar İcra Müdürlükleri aracılığıyla sizlere borcun ödenmesi için tebligat çıkarır. Bu tebligat ile borca itiraz söz konusu olsa da burada gerçek borçlar için itirazlar sizlerin çıkalamaz yol içerisine biraz daha iteleyebilir. Bu aşamadan sonra haciz edilememesi için borcun ifası şarttır.

Arabam, Evim, Malım Yok Haciz Nasıl Olur?

Borçluya icra söz konusu ise haciz edilebilmesi için kişinin mal varlığının olması gerekir. Eğer taşınmazınız, bankalarda paranız olan hesaplarınız, arabanız yada diğer değerli mal varlıkları yoksa haciz edilmesi mümkün değil. Zira olmayan bir şeyin alınması mümkün değildir. Ancak haciz işleminin başlaması ile ilk etapta kişinin maaşına haciz konulur. Yani maaşından kesintiler yapılmaya başlanır. Burada eğer işiniz ve düzenli bir geliriniz yoksa yine haciz yapılması mümkün değil. Bu aşamada üzerinize kayıtlı değeri bulunan malların bulunması gerekir ki haciz edilebilsin.

Avukatlar Hakkında Bilgi Edinin

Sizleri arayan avukatlar için endişeleriniz olabilir. Zira günümüzde dolandırılma hususları artan bir mağduriyetler zinciri. Bu aşama da sizleri arayan avukatlar ve hukuk büroları hakkında bilgi edinmek mantıklı olabilir. Avukatlar.info.tr adresi sizlere bu konuda yardımcı olabilecek bir internet sitesidir.

Bankalardan almış olduğunuz kredi borçlarına istinaden tahsil edilmek üzere avukatlara düşen borç dosyalarınız ile söz konusu avukatlar ile yapacağınız protokol sonrası yeniden taksitlendirme diğer bir deyişle yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Bu durum tamamen avukat ile sizin aranızda gerçekleşecek bir koordinasyondur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma