Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yatırım
 4. »
 5. Enerji TasarrufuYapabilmek İçin Neler Yapmalı? Enerji Tasarrufu Çalışmaları

Enerji TasarrufuYapabilmek İçin Neler Yapmalı? Enerji Tasarrufu Çalışmaları

Aydin Duran Aydin Duran -
183 0

Bildiğiniz gibi enerji tasarrufu geleceğimiz için en önemli hususlardan birisi. Geleceğimizi koruma altına almak adına atacağımız adımlar neticesinde önemli tasarruf edineceği beklentilerimizi istatistiklerde doğrular vaziyet. Bu anlamda Enerji Tasarrufu Yapabilmek için Neler Yapmalı? turanay.com.tr olarak Maddeler halinde sizlere açıklamak istedim.

Enerji TasarrufuYapabilmek İçin Neler Yapmalı?

 1. www.eie.gov.tr internet adresinde yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında enerji kaynaklarını verimli kullanılabilmesi için belirtilen hususlar Kamu Kurum ve Kuruluşlarına gönderilerek imza karşılığı tebellüğ edilmesi.
 2. Ortalama 60 watt değerinde akkor Flamanlı ampuller çıkartılarak ortalama 14 watt değerinde kompakt floresanlı ampuller takılması.
 3. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında mesai saatleri dışında elektrikle çalışan cihazların kapatılması.
 4. Kamu Kurum ve Kuruluşları, Okullar ve halkın görebileceği yerlere enerji verimliliği ve tasarrufu ile ilgili afişler asılması.
Enerji Tasarrufu
Enerji Tasarrufu
 1. Kamu Kurum ve kuruluşlarının sahip olduğu binalarda ısı yalıtımı, soğutma, ısıtma ve sıcak su sistemlerini, asansör ve aydınlatma sistemlerini; üretim tesislerinde ise, enerji kullanımını ilgilendiren tüm konuları kapsayan enerji etütleri, Elektrik İşleri Etüt Dairesi Genel Müdürlüğünün (EİE) internet sayfasında yayımlanan bilgiler ışığında yapılacak ve özellikle “Başbakanlık Enerji Verimliliği Genelgesi ve Genelge uyarınca kamunun alacağı tedbirler tüm kuruluşlarca eksiksiz olarak yerine getirilmeye çalışılması.
 2. Elektrikli soba gibi ısıtıcıların kamu binalarında kullanılması kesinlikle önlenecek, bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, fotokopi makinesi gibi elektrikli büro aletlerinin kullanılmadığı zamanlarda kapatılması sağlanacak.
 3. Belediyelere ait çöp depolama alanları bir yönüyle küresel ısınmaya sebep olan metan gazı kaynağı olmakla birlikte diğer yönüyle bu metan gazı elektrik ve ısı enerjisi üretiminde önemli bir enerji kaynağıdır. Bu kaynakların zararlı etkisini bertaraf etme veya enerji üretebilme imkanının olup olmadığı araştırılması çalışmalarına devam edilmektedir.
 4. Geri dönüşüm özelliğine sahip olan atıkların (kağıt, cam,  plastik, metal vb.) kaynağında ayrıştırılması için gerekli tedbirlerin alınması ve bunun için gerekli altyapının oluşturulması çalışmaları yapılması.
 5. Enerji  tasarrufu ve yenilenebilir enerji konularında yapılacak çalışmaları tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri gerekli katkıyı sağlamaları için çalışmalar yapılmalı.
 6. Cumhurbaşkanlığı genelgeleri ile ekleri kamu kurum ve kuruluşlarının, belediyelerin, okulların ve meslek odalarının  web sitelerinde yayımlanması ve güncel tutulması sağlandı.
 7. Belirlenecek bir program dahilinde Milli Eğitim Müdürlüklerince enerji verimliliği konusunda ilk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılacak öğrencilerin ders yılı içerisinde hazırlayacakları ödev ve projelerde enerji verimliliği ile ilgili konulara yer verilmesi sağlanacak, ilköğretim öğrencileri arasında resim ve kompozisyon, lise ve dengi okul öğrencileri arasında ise proje dalında enerji tasarrufu konulu yarışmalar düzenlenebilir.
 8. İlçe Müftülüğünce camilerde “Cuma hutbelerinde Enerjinin Verimli Kullanılması” konusunda işlenmesine çalışılabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma