Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Türkiye Finans Katılım Bankası IBAN Sorgulama

Türkiye Finans Katılım Bankası IBAN Sorgulama

Aydin Duran Aydin Duran -
164 0

Bankalar hesap numarası kullanılarak yapılan para transferlerinde çıkan sorunlar sebebi ile son derece zor duruma düştü. Hem iş akışının aksamasına hem de yoğunluğun oluşmasına sebep olan bu duruma çözüm getirildi. Artık bankalar iban numarası kullanılmadan yapılan para transferlerinde sorumluluk kabul etmiyor.

Çünkü her ne kadar dikkat edilir ise edilsin hesap numarası ile yapılan para transferlerinde, hesap numarası ya da isim benzerliği sebebi ile hatalar silsilesi yaşandı. Ancak IBAN numarasında böyle bir hata söz konusu olmayacağı için daha güvenli kabul edildi. Zaten hali hazırda her hesabın bir IBAN numarası bulunuyor. TR ile başlayan ve 24 rakamdan oluşan bu hesap numaraları daha güvenli bir para transferi için kullanılıyor.

Müşteri Kendi IBAN’ını Bilmeli

Müşteriler hesaplarının IBAN numaralarını kolaylıkla öğrenebilirler. İnternet bankacılığından, ATM’den ya da şubeden öğrenilebilecek nu IBAN numaraları aynı zamanda müşterilere şube tarafından verilen hesap cüzdanlarında da yer alır. Yani müşteri kendi IBAN numarasını bu kanallardan kolaylıkla öğrenebilir. Ancak ATM’den öğrenebilmesi için bir kartının, internet bankacılığından öğrenebilmesi için de internet bankacılığı kullanıcı kodunun olması gerekir. Türkiye Finans Katılım Bankası müşterileri de, bu bankadaki hesaplarının iban numaralarını aynı kaynaklardan öğrenebilir.

Telefon Bankacılığı 7 Gün 24 Saat

Eğer müşteri herhangi bir kart ya da internet bankacılığı kullanmıyor ise 444 0 444 ya da 0850 222 22 44 nolu Türkiye Finans Katılım Bankası çağrı merkezini arayarak IBAN numarasını öğrenebilir. Hesap açılışı sırasındaki tüm bilgilerinin güncel olması kaydı ile müşteri temsilcilerinden herhangi bir hesabın iban numarasını bu numaradan öğrenmek mümkündür.

Yalnızca IBAN Numarası Yetmez

Yalnızca iban numarasının para transferlerinde yeterli olabileceği düşüncesi büyük bir yanılgıdır. IBAN numarasının yanında alıcı kişinin kişisel bilgileri de eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Bunlar alıcının adı, soyadı, vatandaşlık numarası gibi bilgilerden oluşur.

Başkasının IBAN Numarasını Sorgulama

Türkiye Finans Katılım Bankası da dahil olmak üzere hiçbir müşterinin IBAN numarası bir başkası tarafından sorgulanamaz. Yalnızca hesap sahibi ya da noter onaylı vekalet verdiği bir yakını bu bilgilere erişebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma